Birlik Seçimlerinde Hileye Geçit Yok

Değerli İhracatçılarımız,

Nisan ayında yapılacak Birlik Seçimlerinde ihracatçının iradesinden korkup, naylon üyeliklerle hileye başvuranlara karşın uyarılarımızı yapmıştık. Bakanlığımız sesimize kulak verdi, 30 Aralık’ta yeni yönetmelik yayınlayıp bu hilecilerin önünü kesti.

Nisan ayındaki İhracatçı Birlikleri seçimleri öncesi; bakkalı, çiçekçiyi üye yaparak ihracatçı gibi gösterip, kendine oy devşirmek isteyenlerin oyunu bozuldu. Ekonomi Bakanlığı, seçimde oy kullanacaklara son 2 yıldır İhracatçı Birlikleri üyesi olma ve en az 5 Bin Dolarlık ihracat yapmış olma şartı getirdi.

İhracatçı Birliklerinde 2 dönem kuralı gereği 8 yıllık başkanlık süresi biten bazı başkanlar, koltuğa yeniden oturamayacaklarını anlayınca yeni oyunu devreye soktu. Başkan olma şansı kalmayanlar, Matruşka yönetimler oluşturmak için paravan şirketler üstünden üyelikler oluşturup; çiçekçi, bakkal gibi küçük ölçekli esnafı ihracatçı birliklerine üye kaydedip, kendi belirledikleri yönetimi seçtirmeyi planladı.

İhracatçı birliklerinde kendi uyduları olacak isimleri yönetime seçtirmek isteyenlerin bu oyununu fark edince PAGEV olarak derhal harekete geçtik. Ekim ayı itibariyle sektör temsilcilerimizi, ihracatçılarımızı ve Ekonomi Bakanlığımızı "Hileli Üyelik Planı" hakkında bilgilendirdik. Bakanlığımıza, "son 2 yıl içerisinde birliğe üye olan firmaların seçimde oy kullanmaması" yönünde çözüm önerimizi sunduk. Nitekim konuyu yakından takip eden ve seçim hileleri konusunda hassas olan Bakanlığımız, manipülasyonları engellemek için gerekli düzenlemeyi hızla gerçekleştirdi ve ilgili yönetmeliği 30.12.2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlayarak yürürlüğe koydu

Ekim Ayında yaptığımız Hile Uyarısı ve Çözüm önerimiz videosu için tıklayınız.

Tebliğe göre artık ihracatçı birlikleri seçiminde oy kullanmak için son iki takvim yılı itibariyle üye olma zorunluluğu getirildi. Ayrıca Genel Kurul’a katılım için üye firmalara son iki takvim yılı içerisinde en az 5 bin Dolarlık ihracat yapmış olma yükümlülüğü eklendi. Öte yandan Bakanlık, 8 yılını dolduran birlik başkanlarının hiçbir şekilde bir daha başkan olamayacağını da karara bağladı.

Bu karar, Nisan ayında yapılacak ihracatçı birlikleri seçimlerinde olası manipülasyonları engelledi ve adaletli seçimin yolunu açtı. Bu düzenleme için Ekonomi Bakanımız Sn. Nihat Zeybekçi ve Bürokratlarına teşekkür ediyoruz.

İhracatçı birliklerimizde adeta Matruşka Bebekler gibi örgütlenmiş bu tür yapılanmalardan kurtulmak için milat Nisan 2018’dir. İhracatçılar olarak, Nisan ayında yapılacak seçimlere katılarak özgür irademizi ortaya koyacak ve her türlü hileyi boşa çıkaracağız. Bu makamları; çalışkan, sonuç alan, vizyon sahibi, mücadeleci, temsil gücü yüksek sanayicilerimize emanet edecek ve ihracatla zenginleşeceğiz.


Saygılarımızla,

Yavuz EROĞLU
PAGEV Başkanı

Ekim Ayında yaptığımız Hile Uyarısı ve Çözüm önerimiz videosu için tıklayınız.

30.12.2017 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Yeni Tebliğ linki

Konuyla ilgili haber ve medya yansımaları

 

 

Etiketler

Sayfa başına dön