PAGEV Oyuncak Komitesi güncel konuları masaya yatırdı

PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi toplantısı yoğun bir gündem ve katılımla PAGEV Merkezi’nde gerçekleşti. PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ve PAGEV Oyuncak Komitesi Başkanı Oğuzcan Çetinalp ve komite üyelerinin katıldığı toplantıda; 26 Ekim tarihinde açılacak olan Kids Turkey Oyuncak Fuarı, yerli üretimin son durumu, oyuncak ithalatında yaşanan son gelişmeler, Düzce’de kurulması planlanan Oyuncak İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili son gelişmeler ve Almanya’nın Nürnberg şehrindeki oyuncak fuarı ile ilgili değerlendirmeler kapsamlı bir şekilde ele alındı.

Bu çerçevede ele alınan konuların başında oyuncak sektörünün tek ihtisas fuarıyla ilgili süreçlerdi. Bir önceki toplantıda da komitenin Kids Turkey Fuarı’nın desteklenmesi konusunda ortak karar alınmıştı. Bu karar doğrultusunda fuar desteklenmeye devam edildi. Ancak süreç içerisinde maalesef bu fuarın organizasyonuna karşı çıkan ve bu sene yapılmaması yönünde düşünceleri olan bazı STK’ların, firmalara fuara katılmama çağrısı yapması yaklaşımlarının komitece doğru bulunmadığı ve bu düşüncenin hem fuara, hem hali hazırda fuara katılan firmalara, hem de sektöre zarar vereceği ortaya kondu. Sevindirici olan PAGEV Oyuncak Komitesinin de destekleri ile fuarın sorunsuz gerçekleştirilmesi noktasına gelindi. Katılımların ve ilginin beklenen seviyede olması da ayrı bir memnuniyet oluşturdu. İlk etapta bu fuarın yapılması noktasında çekince bildiren STK ve katılımcıların da tekrardan fuara destek olmaları komitemizce de memnuniyetle karşılandı.

Toplantının bir diğer gündem konusu olan yerli oyuncak sanayindeki gelişmeler üyelerce değerlendirilerek son dönemde yerli üretim yapan firmalarımızın üretim kapasiteleri ve üretimde artan rakamsal değerlere çıkmaları da ortaya kondu. Özellikle gerek kamuoyunda, gerekse de kamu nezdinde, Oyuncak sanayinin desteklenmesi noktasında gelinen noktanın memnuniyet verici seviye olduğu vurgulandı.

Yerli oyuncak sanayinin desteklenmesi konusunda hükümetin aldığı kararların yerinde olduğu, komitece bu kararların desteklendiği ve bu destek çerçevesinde de yerli üretimin güçlendirilmesi konusunda da fikir birliği oluştu. Komitenin bu noktada ana yaklaşımı ithalatın da olacağı ve buna bir karşıtlığın olmadığı ancak mutlaka yerli üretimin ve sanayiciliğin daha zor olduğu ve üretimin artmasının ülkemizin menfaatleri çerçevesinde çok önemli olduğunun altı çizildi. Uzun vadede ülkemizde iyi bir oyuncak sanayi oluşması için yerli üretimin güçlenmesinin kaçınılmaz bir gerçeklik olduğu kaydedildi. Bu noktada da yerli sanayi adına pozitif ayrımcılığın sürmesi ve desteğin kesintisiz olarak devam etmesi gerektiği belirtildi. Türkiye’nin değişik bölgelerinde yapılan satış organizasyonlarının da sektörel çeşitliliğe katkı yaptığı saptandı.

Düzce’de kurulması planlanan Oyuncak İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili olarak da, PAGEV Oyuncak Komitesi olarak stratejik sektör olan yerli oyuncak sektörünü, Devletin strateji belgelerine koydurduğumuz, yine özel sembolik fiyatlarla böyle bir organize sanayi bölgesi içinde yer alma ile ilgili çalışmaların sürdüğü kaydedilerek, süreçle ilgili en önemli unsurun standart bir yaklaşım içerisinde değil de, özel bir fiyatlandırma ile oyuncak sanayinin cezb edilmesi gerektiği üzerinde de mutabık kalındı. Sektörün sorunlarının detaylı görüşüldüğü toplantıda, özellikle üretici, ithalatçı , perakendecisiyle sektörün birbirini desteklemesinin önemine vurgu yapıldı.

Etiketler

Sayfa başına dön