YAVUZ EROĞLU’NUN “DEĞİŞİM” ÇAĞRISINA REKOR YANIT

2498 FİRMA SEÇİME KATILMAK İÇİN EVRAK VERDİ

16 Nisan 2018 Pazartesi günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği)seçimi öncesi 2498 firma “Evrak Kaydı” yaptırarak seçime katılmak için başvuru yaptı. 29 Mart Perşembe günü saat 23:59 itibarıyla sona eren evrak kayıt sürecinin tamamlanmasının ardından açıklama yapan İKMİB Başkan Adayı Yavuz Eroğlu, geniş katılımın sağlanması amacıyla yürüttükleri kampanyada hedefe ulaştıklarını söyledi. İKMİB seçimine katılabilmek için ön kayıt yaptıran firma sayısında tarihi rekora ulaşılmasından memnuniyet duyduklarını belirten Eroğlu, en başından itibaren seçimlere düşük katılımın değişime engel teşkil ettiğini savunduklarını hatırlatarak şöyle konuştu; “İhracatçılarımız, ‘değişim’ çağrımıza kulak verdi. Daha önce yüzde 5’lik katılımla yani 300-400 firmanın iştirakiyle yapılan seçimlere katılmak için bu kez 2498 firma evrak kaydı yaptırdı. Kampanyamızla tüm ezberleri bozduk. Ahbap çavuş ilişkilerini kullanarak ya da mal alınan tedarikçilere, ‘destek vermezseniz sizden ürün almayız’ yöntemi ile oy baskısı kurmak yerine, projelerimizle değişime destek istedik. Firmalarımızla güç birliği yaparak ihracatçı birliğimize sahip çıkılmasını sağladık ve seçime katılım için yapılan evrak kayıtta 2498 gibi rekora gelinmesini sağladık” dedi.

AİDAT ALIRKEN EVRAK TAMAM DA, OY VERMEYE GELİNCE Mİ EKSİK?

Türkiye’yi sırtlayan en önemli ilk 3 sektörden biri olan kimya ihracatına yönelik açıkladıkları 5 Yıldızlı Stratejik Planın firmalar tarafındanheyecanla karşılandığına işaret eden Eroğlu, ‘Değişim’ çağrılarına kulak vererek evrak kaydını yaptıran tüm firmalara teşekkür ederek sözlerini şöyle sürdürdü; “İhracatçımız sorumluluğunu yerine getirerek seçime katılmak için evrak kaydını yaptırdı. Ancak mücadele bitmedi, değişimin hiçte kolay olmadığını iyi biliyorum. Dolayısıyla evrak kayıtları 2498 seviyesine gelince iş bitmiyor. Şimdi önümüzde büyük bir tehlike var! 300-400 kişinin oy kullandığı seçimlerle 12 yıldır aynı koltukta oturanlar, bu seçimlerde 2498 firmanın oy kullanmak için kayıt yaptırmasından rahatsız olmuş görünüyorlar! Bunu“evrak kayıt” sırasında firmalarımıza çıkarılan zorluklardan net olarak gördük. Firmalarımızın yaptığı her ihracattan zorunlu kesinti yapan ve aidat alan İKMİB, sıra oy kullanmaya gelince üyelerine zorluk üstüne zorluk çıkardı. 3 ihracatçı firmaya sahip yönetim kurulu başkanlarına bile oy kullandırmamak için 40 dereden su getirten bu zihniyet, kayıt veren 2498 firmanın evraklarıyla ilgili de çeşitli formaliteleri öne sürerek sorun çıkarabilir! Bu nedenle içeriye evrak veren firmalarımızın tamamının oy kullanabilmesiyle alakalı süreci hukukçularımızla yakından takip ediyoruz. Ticaret Sicil yönetmeliğindeki değişikliği bile yok sayan İKMİB’in, evrakların çeşitli formalitelerle eksik olduğunu belirtip, firmalarımızın oy kullanmalarını zorlaştırdığını ve sudan sebeplerle oy kullanamayacaklarını ilettiğini görüyoruz.Aklımıza hemen şu soru geliyor, ‘Aidat alırken evrak tamam da, oy vermeye gelince mi eksik?’

Firmalarımızın seçme hakkını elinden almaya yönelik her türlü hukuksuzlukla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Firmalarımızın emanet olarak teslim ettiği evrakların akıbetini adım adım gözlemleyeceğiz. 2498 evraktan, iptal edilecek her evrak için İKMİB’in firmalarımıza inandırıcı açıklama yapması zorunludur. Artık ne 12 yıldır aynı koltukta oturan Murat Akyüz, ne de 4 yıl daha devam etmek için başa getirmeye çalıştığı adayının istediğimiz değişimi ve gelişimi getiremeyeceği netleşmiştir. Ülkemizin ihracatta yeni rekorlara imza atabilmesi için ihtiyacımız olan şey değişim ve hızlı gelişimdir. Biz bunun için İKMİB Başkanlığına aday olduk.”

Etiketler

Sayfa başına dön